Czas pracy małego UPS na rozbudowanym banku baterii, duży akumulator.

Zasilacze UPS sprzedawana z akumulatorem o pojemności kilku amperogodzin bardzo często mają sporą wydajność, w granicach 0,5 kW. Na dobrym jakościowo akumulatorze o pojemności C20 9Ah można uzyskać czas podtrzymania około 4 minut.

Po połączeniu tego samego zasilacza z akumulatorem o pojemności 200 Ah uzyskamy teoretycznie możliwość pracy z baterii przez około 4 godziny. Przy połączeniu równoległym dwóch akumulatorów 200 Ah/12V czas podtrzymania powinien wzrośąć do około 9 godzin (więcej niż dwukrotnie).

UPS - czas pracy

Pierwszy wniosek może być taki:

Zwiększając ilość Ah akumulatora, z którego energię czerpie zasilacz UPS  można niewielkim kosztem zapewnić stosunkowo długi czas podtrzymania.

Może się jednak okazać, że podobnie jak w przypadku ładowarek przewidzianych na konkretny czas pracy, również przetwornica zasilacza UPS nie będzie w stanie wytrzymać tak dużego obciążenia przez długi czas.

Zasilacz awaryjny projektowany na czas pracy rzędu 5 minut nie powien się przegrać pracując w tych samych warunkach 7-8 minut. Jednak dla tego samego zasilacza awaryjnego czas pracy liczony w godzinach może się już okazać zbyt dużym wyzwaniem - i w wyniku takiego eksperymentu urządzenie ulegnie przegrzaniu i wyłączeniu albo nawet uszkodzeniu.

Z przeprowadzonych testów wynika, że niektóre małe zasilacze (przystosowane do pracy z akumulatorem 7 Ah 12V) bez problemu współpracują z nawet dziesięciokrotnie większymi akumulatorami. Inne natomiast bardzo szybko ulegają przegrzaniu i awaryjnie wyłączają się. Największe znaczenie ma w tym przypadku temperatura w jakiej pracuje zmodyfikowany zestaw oraz wielkość obciążenia w stosunku to mocy nominalnej zasilacza.