Akumulator EPL 42-12 do zasilacza UPS 42Ah 12V 20x17x17cm, 14.6kg

Nominalna żywotność akumulatora EPL 42-12 wynosi dwanaście lat w temp. 25 st. C i aż piętnaście lat według klasyfikacji Eurobat, w temp. 20 st. C. Baterie te należą do grupy klasyfikacyjnej Long Life. Długa żywotność, wykonywanie rzadszych przeglądów rekompensuje wyższą cenę zakupu.

Realny okres użytkowania uzależniony jest od środowiska eksploatacji. Jak w przypadku innych akumulatorów projektowana żywotność obniża się w wyższych temperaturach, o około połowę przy wzroście temperatury co 7 stopni C. Długotrwała praca w znacznie podwyższonej temperaturze wpływać na zmniejszenie czasu eksploatacji.

Wymiary obudów przedstawicieli EPL są identyczne jak w serii EP mają też odpowiedniki w seriach EPS, EH i EV i inncyh modelach Europower. W podobnych gabarytach są dostępne tańsze opcje tego akumulatora, z nieco krótszą żywotnością: EH 42-12 i EPS 42-12. W takiej samej obudowie i na podobnym poziomie cenowym, dostępny jest model EV 50-12 z większą wydajnością prądową, widoczną szczególnie pod wysokim obciążeniem, co jednak związane jest również z krótszą żywotnością projektowaną w porównaniu do EPL 42-12.

Przyłącza akumulatora zlokalizowane są na górze obudowy, na dłuższym boku, nieco poniżej górnej krawędzi - co zabezpiecza przed przypadkowym zwarciem. Europower EPL 42-12 należy do grupy baterii kwasowo - ołowiowych z zaworami regulacyjnymi VRLA. Są to specjalne zawory znajdujące się u góry wszystkich cel i służące do regulacji ciśnienia w danej celi. Akumulatory mogą pracować na dowolnym boku - są szczelne i bezobsługowe Baterie te są polecane dla działania na zasadzie bufora. Ze względu na sporą ilość cykli ładowanie/rozładowanie można jest również wykorzystać jako podstawowe źródło energii.

EPL 42-12 stosuje się w: reflektorach przeznaczonych do użycia w wypadku awarii, wyposażeniu medycznym, centralkach alarmowych i pożarowych, zasilaniu do zastosowań awaryjnych, automatyki i bezpieczników, centralkach CCTV, sprzętach przenośnych, centralkach telefonicznych i telekomunikacyjnych, a także do gromadzenia energii z niewielkich instalacji solarnych.

Model EPL 42-12 charakteryzuje się stosunkowo niską rezystancją wewnętrzną niżą niż 8 mOhm. W związku z tym umożliwia dużych ilości energii. Standardowo obudowa jest z tworzywa ABS UL 94-HB. Akumulator dopuszczony do transportu drogą lotniczą, morską lub lądową. Sklasyfikowany jako materiał nie niebezpieczny ( IATA/ICAO Special Provision A67, DOT-CFR Title 49 parts 171-189, IMDG amendment 27).